„Využijme všeho dobrého, co nám technologie nabízí,“ říká Branko Milikic, CEO společnosti WolkAbout Technology

Branko Milikic je CEO ve společnosti WolkAbout Technology s.r.o., která už více než tři roky poskytuje produkty a nástroje pro vytváření individualizovaných aplikací internetu věcí, tzn. Internet of Things (IoT). Ačkoliv se za experta na IoT nepovažuje, málokdo si tento titul zaslouží více. Při jedné z jeho brněnských návštěv jsme s ním strávili inspirativní odpoledne. 

Co vás vedlo k tomu začít budovat byznys v oblasti IoT?

Jsem vystudovaný Developer Engineer a mám více než 25 let zkušeností v informačních technologiích. Před třemi, čtyřmi lety jsem měl problém s vysokými účty za elektřinu, topení a další služby. Na trhu jsem neúspěšně hledal kvalitní systém senzorů, který by mi pomohl šetřit peníze. Ve stejném čase jsem byl CEO ve společnosti vyvíjející zakázkový software. Zeptal jsem se mých zaměstnanců, jestli je možné nějaké senzory vytvořit. Řekli jen: „Pojďme to zkusit.“ A tak to celé začalo. Snažil jsem se vymyslet něco, co by mně samotnému pomohlo v domácnosti, a na tom posléze začal stavět byznys.

Jak byste Internet of Things definoval?
Obecně bych ho mohl popsat takto: „Pojďme využít všeho dobrého z výpočetního světa v běžném každodenním životě.“ Jestli chceme profitovat z konektivity a rychlosti moderní doby, měli bychom propojit všechny věci kolem nás s Internetem. Je to těžký úkol, kterého bychom se měli zmocnit zodpovědně. Měli bychom postavit pevné základy, na kterých budeme budovat kvalitní spolehlivý systém.

Branko se v IT pohybuje už více než 25 let

Branko se v IT pohybuje už více než 25 let

Jak lidé internet věcí vnímají?
IoT je nový průmysl a lidé se nových věcí bojí. Ale jsem si jistý, že ve finále nám s ním spojené změny přinesou pozitiva a že z nich nebudou profitovat jenom podniky, ale i obyčejní lidé. Není to samozřejmě úplně běžné. Není to jen o snižování nákladů a šetření, je to o nové kvalitě a věcech, kterých bychom bez využití nových technologií a IoT nemohli dosáhnout.

Z jakého důvodu jsou lidé skeptičtí?
Na to odpovím pouze na základě předchozích zkušeností.  Myslím, že jsou často skeptičtí kvůli ceně. Nevěří, že budou z IoT řešení profitovat dost na to, aby splatili náklady a že nebudou schopni ustát to, co budou muset investovat. Je pravda, že v současnosti jsou náklady na IoT vyšší než příjmy, ale z vlastní zkušenosti vím, že si lidé IoT řešení skutečně užívají, že v nich vidí potenciál a ví, že se jejich investice dlouhodobě vyplatí. Senzory jsou každý den levnější, technologie jsou každý den rychlejší. Takže jsem si jistý, že míříme správným směrem.

Je něco, co dělají podniky špatně?
Často se snaží najít tu nejlevnější cestu, což nebývá strategie, která přináší ten nejlepší výsledek.

Jaký první krok by měly společnosti podniknout?
Základem úspěchu je podle mě inovativnost. Ať už chcete zmodernizovat nějaký tradiční podnik nebo chcete IoT řešení zavést v nejmodernějším podniku, musíte mít novátorský přístup. Nemyslím si, že IoT společnosti můžou prodávat inovativnost. Ta musí být přítomna v samotných podnicích a IoT společnosti ji můžou pouze technicky uskutečnit.

Můžete nám to konkretizovat?
Jestli jste například město, které chce svým občanům zajistit kvalitnější život díky lepšímu systému dopravy, vodních či tepelných systémů apod., měli byste mít jasno v tom, jak to chcete udělat, pak se spojit s IoT průmyslem a zjistit, jestli je to reálné. Jsem si jistý, že to je základ správného vztahu mezi institucí a IoT společností, který povede, dříve či později, k úspěchu. Jestli někdo očekává, že za něj udělá IoT firma všechnu práci a přinese mu novátorský přístup, nebude to fungovat.

„Pokud chtějí podniky přežít, musí být inovativní,“ říká Branko

„Pokud chtějí podniky přežít, musí být inovativní,“ říká Branko

 

Je pro podniky skutečně výhodné začít se o problematiku IoT aktivně zajímat?
Samozřejmě. V dřívějších dobách to bylo snazší. V Londýně například existují knihkupectví, která jsou v provozu více než 100 let. Pochybuji o tom, že by se jakýkoliv nový byznys udržel na trhu takovou dobu. Životaschopnost podniků se čím dál více zkracuje, takže musí dělat něco víc. Pokud chtějí přežít na trhu, musí být rychlí a nabízet přidanou hodnotu. Aby se udržely na trhu a ustály konkurenci, musí být inovativní.

Co nás ve světě internetu věcí čeká?
Uvidíme! IoT je extrémně mladý průmysl. Nedávno jsem mluvil se CIO společnosti Lufthansa, která během posledních několika let zavádí dost IoT řešení. Zeptal se mě, jestli se považuji za experta na IoT. Řekl jsem, že ne. Totéž odpověděl i on. A oba máme pěti a víceleté zkušenosti v oblasti. Nikdo neví, jak to s IoT dopadne a kam přesně směřuje. Co ale určitě víme, je, že jen zkušenosti nám přinesou přesnější a lepší výsledky. Musíme o IoT přemýšlet, musíme s ním experimentovat. Není to jen o penězích a úsporách. Je to o hledání inovace. Kdo ví, třeba ji máme na dosah.

Jaké podniky sklízí s IoT úspěch?
Poslední rok jsme svědky toho, že je IoT boomem ve spotřebitelském průmyslu. Ledničky začínají mít obrazovky propojené s telefony, na které pošlou zprávu o tom, že dochází pivo. A to je jenom začátek, který nás posouvá kupředu. Záměrně mluvím o spotřebitelském trhu, protože průmysl se pořád zdráhá a na IoT zatím spíš čeká. Historie nám potvrzuje, že průmysl je většinou tou poslední oblastí, do které pronikají technologické novinky, ale nakonec – když se to stane – je z toho velký boom.

 

Zdroje fotografií:

  • Archiv Branka Milikice